Varikosel Ameliyatı

varikosel ameliyatı

Varikosel Ameliyatı

Varikosel Ameliyatı Nedir?

Varikosel Ameliyatı, kişilerde meydana gelen genişleme ve üreme sorunlarının tedavisi için geliştirilen bir ameliyattır. Bu nedenle de öncelikle kişilerin temel testlerinin yapılması ve muayene edilmesi gerekmektedir. Varikosele sahip olan bir erkek hiçbir ameliyat olmadan da baba olabilme şansına sahiptir.

Ancak sorunun büyüklüğünün tespit edilmesi gerekmektedir. Tedavide ki asıl amaç sperm kalitesinin artmasını sağlamak ve kişilerin sağlıklı bir cinsel hayata sahip olmasına yardımcı olmaktır. Varikoselin tedavi edilmemesi durumunda sperm kalitesine etki edip etmeyeceği konusunda net bir bilgi söz konusu değildir. Her birey için varikosel ameliyatı gerekli olmayabilir.

Ameliyatın temel amacı kan akışının daha normal olmasını sağlamak ve etkilenen damarın sıkılaştırılması yada kapatılmasıdır. Kişilerde fazla bir yan etkisi söz konusu olmamakla beraber yan etkileri oluşması durumu da vardır. Ameliyat öncesinde kişiler bu yan etkiler ve söz konusu riskler ile ilgili detaylı şekilde bilgilendirilmektedir.

Varikosel Neden Olur?

Gelişen tıp varikosel ameliyatı ile birlikte erkeklerin açısından oluşumun nedenleri üzerinde araştırma yapmakta olmasına karşın uzmanlar henüz tam nedeni konusunda net bir karara varamamıştır. Bu nedenle de neden oluştuğu konusunda birçok varsayım ile karşılaşma ihtimali oldukça yüksektir. Ancak genel bir neden belirtmek gerekir ise spermatik kordda yer alan kan akışı ile ilgili olduğu düşünülmektedir.

Kanın düzgün akışının engellenmesi ile birlikte kan geride toplanmakta ve bu durumda ise damarlarda belirli ölçüde genişleme olduğu kanısına varılmıştır. Bu geriye kan toplanması durumunda ise erkeklerin testislere zarar vermenin yanı sıra erkeklerin doğurganlığı üzerinde düşüşe neden olmaktadır. Penis ve testislerde meydana gelen sorunlar erkeklerin sağlığını ve cinselliğini olumsuz şekilde etkileyebilmektedir. Bu nedenle de sorunların çözümü kişilerin hayat kalitesini artırmaktadır.

Uzmanların genel olarak üzerinde hem fikir olduğu neden bu olmakla beraber neden oluştuğu hakkında araştırmalara da devam edilmektedir. Genellikle erkeklerin ergenlik zamanlarında oluşmaya başlamaktadır. Bazı belirtileri söz konusu olmaktadır ve bu belirtilere sahip olan kişiler fark ettiği zaman tedaviye başlaması daha uygun olacaktır.

Sol tarafta meydana gelen varikosel neden her iki testisi de etkiler?

Varikosel hakkında en çok merak edilen detaylardan biri de sol tarafta meydana gelen varikoselin neden iki taraf üzerinde de etki yarattığıdır. Sol bölgede yer alan testisin damarının açıldığı sol böbreğin toplardamarına, sol tarafta yer alan böbreküstü bezinin hormon fazlalıkları ile kirlenen toplardamarı da açılmaktadır.

Söz konusu bu kirli kanın sol testise reflü aracılığı ile kaçması, sol varikoselin testise olan negatif olan etkilerinin artmasına da neden olmaktadır. Bu nedenle de sol tarafta meydana gelen oluşumlar her iki tarafında büyük oranda etkilenmesine neden olmaktadır. Kişilerde meydana gelen bu rahatsızlığın her iki tarafta da yok olmasını sağlayacak şekilde gerçekleştirilmektedir.

Varikoselin sol tarafta daha sık meydana gelmesinin bazı nedenleri de vardır. Öncelikle testislerde yer alan toplardamar sol tarafta daha uzun bir seyre sahip olmaktadır. Aynı zamanda sol tarafta yer alan toplardamar anatomik yapı gereği diğer organlar ile olan yapısı da farklı olmaktadır. Testisin sol tarafının boşalma yapısı da sağ tarafa göre çok farklı olmaktadır. Bu ve benzeri nedenlerden dolayı sol tarafta meydana gelen sorun her iki tarafı da büyük ölçüde etkilemektedir.

Varikosel Belirtileri Nelerdir?

Varikosel sadece kendi formu içerisinde belirtiler göstermektedir. Çok belirgin ve kesinlikle varikosele işaret eden belirtilerin olmaması kişilerin rahatsızlığının tanısının koyulmasını da geciktirmektedir. Şiddetli ve kesin belirtilerin olmaması kişilerin tedaviye ihtiyaç duyma noktasında ki düşüncelerini de belirli oranda etkilemektedir. Genellikle şiddetli ağrı görülmemekle beraber hafif ağrılar ile karşılaşılması da muhtemeldir ancak ortaya çıkan ağrı kişilerin gün içerisinde ki faaliyetlerine bağlı olarak da değişiklik gösterebilmektedir.

Ağrı derecesi ayakta durulan süreçte artış göstermekte iken kişiler yatarken bu ağrıyı fazla hissetmez. Ne var ki ağrı hissinin yanı sıra erkeklerin doğurganlık oranlarında azalmaya neden olmaktadır. Erkeklerin en çok sorun ettiği kısmı ise doğurganlık üzerinde olan belirtileridir. Çünkü gerçekten baba olmak isteyen kişilerin önünde engel olabilen bir durumdur.

En büyük ve belirgin belirtisi ise şişmedir. Varikoseller zamanla daha da belirginleştiği için daha gözle görülür veya hissedilir hale gelmektedir. Neredeyse çoğunlukla sol testiste şişme meydana gelmektedir. Çok fazla semptom olmadığı için kişiler tarafından fark edilmesi veya testler sırasında fark edilmesi zorlaşabilir.

İlginizi Çekebilir  Testis Ağrısı

Genellikle rutin muayenelerde veya doğurganlık için yapılan testlerde saptanmaktadır. Kişilerin ilk başlarda ve kendi kendine anlaması zordur. Eğer ağrı ve şişkinlik oluşumu gözlemleniyor ise mutlaka doktora danışılmalıdır. Sorunun çözümü için varikosel ameliyatı en etkili çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirtiler ameliyatın başarılı geçmesi sonrasında yok olmaktadır.

Varikoselin Etkileri Nelerdir?

Varikosel, vücutta ağrı dışında farklı iki temel etkisi söz konusu olmaktadır. İlk olarak testisin şeklinde meydana gelen değişme veya büzülmesidir. Varikosel olan testislerde zamanla küçülme görülmekte ve aynı zamanda testisler yumuşamaya başlamaktadır. Aynı zamanda damar içinde ki tansiyonun artmasına neden olarak çevre deki dokularında zarar görebileceği önemli bir gerçektir.

Diğer ve en önemli etkilerinden biri ise doğurganlığın düşüşü yani halk arasında ki ismi ile kısırlıktır. Varikoseller testisin içerisinde veya çevresinde yer alan sıvının çok yüksek olmasını sağlayarak spermin oluşumuna engel olmaktadır. Oluşumuna engel olmanın yanı sıra spermin hareketli olmasını da engelleyerek erkeklerde ki doğurganlık düzeyinin düşmesine neden olmaktadır.

Varikosel oluşumunun en temel etkileri bunlar olmakla beraber az etkilerine rağmen çok kritik etkileri nedeni ile kişilerin cinsel hayatında özgüvensiz olmasına neden olmaktadır. Sorunun çözümü noktasında farklı yöntemler geliştirilmiş olmakla beraber daha etkili çözümler sunduğu için hastalar genellikle ameliyat olmayı tercih etmektedir.

Varikosel Neden İnfertilite (Kısırlık) Yapar?

Testislerde fiziksel hasarın yanı sıra getirmesi gereken işlevlerin yerinde olmaması neticesinde kısırlık yapmaktadır. İlk olarak testiste meydana gelen bir sorun olması nedeni ile de kısırlık yapması ihtimalini artırmaktadır. Çünkü testis içerisinde yer alan bölgede ki sperm oluşumu ve hareketliliğine direkt olarak etki etmektedir. Sperm sayısı ve hareketliliği doğurganlık açısından en önemli noktadır.

Yeterli sayıda sperm olmaması durumunda beklenen sonuçlar alınamadığı gibi spermlerin düşük hareketi de hamileliğin gerçekleşmesinin önünde ki en temel nedenlerden biri olmaktadır. Varikoseller testislerin sadece fiziksel açıdan bozulmasına değil, işlevlerini yerine getiremeyecek kadar bozulmasına da neden olduğu için kişilerde kısırlık görülmektedir. Varikosellerin testiste neden olduğu sorunların çözüme kavuşturulması hedeflenerek verilen zararı en aza indirmesi hedeflenmektedir.

Varikosel Mikrocerrahi Ameliyatı

Diğer ameliyatlara göre en temel farkı mikroskop altında ve mikro cerrahi tarafından yapılmasıdır. Bunun nedeni ise ameliyat esnasında çok ince damarlar üzerinde işlem yapılmaktadır. Varikosel ameliyatı çok ince damarlar üzerinde çalışıldığı için bu alanda uzman kişilerden oluşan bir ekiple beraber yapılmaktadır.

Kasıktan açılan bir kesi ile birlikte mikroskop ile birlikte damarların birbirine bağlanması sağlanmaktadır. Ameliyat sırasında kişilere anestezi uygulanmaktadır. Bu nedenle de bir süre boyunca hastanede kalması önerilmektedir.

Varikosel Ameliyatı Sonrası

Varikosel ameliyatı sonrasında kişilerde kolay bir iyileşme süreci söz konusu olmaktadır. Hastalar ameliyattan sonra bir süre boyunca hastanede kalmaktadır. Hastalar yaklaşık olarak ameliyattan bir hafta sonra normal hayatlarına dönebilmektedir. Ancak bu süreçte kişilerin testislerini ve bu gölgeyi olası darbelerden koruması gerekmektedir.

Hastalara iyileşme sürecinde antibiyotik ve ağrı kesicilerde verilmektedir. Ameliyat sonrasında kişilerin uygulaması gereken detaylar doktoru tarafından daha kapsamlı bir şekilde belirtilmektedir. Kolay bir iyileşme süreci olmasını isteyen kişiler doktorun verdiği ilaçları kullanarak verilen tavsiyeleri uygulaması gerekir.

Ameliyat Sonrası Şişlik

Varikosel ameliyatı sonrasında mevcut olan şişliklerin kaybolması kişiden kişiye göre değişmektedir. Çünkü her kişinin iyileşmesi süreci birbirine paralel şekilde ilerlemez. Ameliyat sonrasında meydana gelen şişlikler yaklaşık olarak 20 günün sonunda kaybolmaktadır. Ancak şişliklerin hızlı şekilde iyileşmesini sağlamak için sakıncalı hareketlerden uzak durulması da gerekmektedir. Bu noktada doktorlar en doğru bilgiyi hastalara iletmektedir.

Ameliyat Sonrası Cinsel İlişki

Gerçekleştirilen ameliyat ince damarlar üzerinde yapıldığı için ameliyat sonrasında belirli bir süre kişilerin kendini zorlamaması gerekmektedir. Bu nedenle de belirli bir süre cinsel ilişkiye girilmesi önerilmemektedir. Bu süreç kişilerin ne kadar sürede iyileştiği ile de yakından ilişkilidir. Ancak genel olarak ameliyattan 1 ay sonra cinsel ilişkiye girilmesi gerekir. İdeal süre 1 ay gibi bir süreci kapsamaktadır. Tam iyileşme sağlanmadan kişilerin kendini zorlaması sonucunda ise varikosel ameliyatı sonrası istenen verim elde edilemeyebilir.

Varikosel Ameliyatının Sperm Sayısına Etkisi

Testis Küçülmesi

Varikosel kronik durum olarak bilinmektedir ve kendiliğinden düzelmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Tedavi edilmemesi durumunda daha fazla ilerleyerek testis boyutlarında küçülmeye neden olmaktadır. Bunun yanı sıra varikosel boyutunda genişleme veya sperm parametrelerinde azalmaya neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Vazektomi

Testislerde Yanma

Ameliyat sonrasında testislerde yanma gibi durumlar ile karşılaşılmamaktadır. Elbette ki bu yan etkiler kişiden kişiye göre farklılık göstermekle beraber ameliyatın genel yan etkilerine bakıldığı zaman testislerde yanma durumu mevcut değildir. Fakat bazı kişilerde görülmesi durumunda doktora danışılabilir.

Testis Varisi

Ameliyattan sonra testis dokusunun daha serbest bir oluşum kazanması nedeni ile sarkma gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bunun olması doğaldır ve normal karşılanmaktadır. Fakat meydana gelen bu sarkmalar yaklaşık 20 gün gibi bir süreçte düzelmektedir.

Testislerde Damar Genişlemesi

Damarların genişlemesi mikro cerrahi uygulaması sonrasında meydana gelmektedir. Kasık bölgesinde kesi oluşturularak damarlara ulaşım sağlanmaktadır. Mikroskop yardımı ile toplardamarlar ile diğer damarlar birbirinden ayrılarak bağlanması işlemi gerçekleştirilmektedir.

Varikosel Ameliyatı Fiyatları 2024

Tedavi söz konusu olduğu zaman varikosel ameliyatı fiyatları kişiden kişiye göre değişmektedir. Çünkü kişilerde meydana gelen sorun ve sorunun farklı hangi bölgeleri de etkilediği uygulanacak tedavi yöntemini değiştirmektedir. Tedavi yönteminin değişmesinin ardından fiyatlarda bu oranda belirlenmektedir.

Öncelikle ameliyatın veya tedavinin hangi hastanede gerçekleşeceği fiyatlar için önemlidir. Tam teçhizatlı ve güvenilir bir hastanede yapılan tedavi fiyatları çok farklı olmaktadır. Hastane tarafından sunulan imkanlar fiyatlara etki etmektedir.

Bunun yanı sıra doktor tercihi de fiyatlara etki eden önemli bir faktördür çünkü doktorun sahip olduğu deneyim ve bilgisi yapılacak olan tedavinin bazı noktalarında kritik önem taşımaktadır. Doktor ve hastane tercihi fiyatların şekillenmesinde ki en temel ve önemli ayrıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaliteli bir sağlık hizmeti almak yapılan işlemden sonuç almak için kişiler ekonomik açıdan kendini hazırlamalıdır.

Tüm bu noktalara dayanarak fiyatların kişilerin sağlık sorununun boyutuna göre değiştiğini söylemek mümkündür. En doğru tedavi ve tedavi fiyatını doktor belirtebilir. Çünkü kişilerin testleri yapılmadan uygulanacak tedavi yöntemi kararlaştırılamaz. Bu nedenle de net bir fiyat belirtilmesi güçtür.

Tedavi için net bir fiyat almak isteyen kişiler bu ameliyatı gerçekleştiren merkezlerden veya hastaneler ile iletişim kurarak daha kapsamlı bir bilgi alabilir. Varikosel ameliyatı fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Varikosel sertleşmeyi etkiler mi?

Varikosel testislerde fiziksel olarak değişimlere neden olduğu gibi kişilerin cinsel hayatını da olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Genel olmamakla beraber bazı hastalarda cinsel isteksizlik veya iktidarsızlık gibi sorunlar ile kendini göstermektedir. Bu tamamen kişiden kişiye göre değişen bir etkidir.

Varikosel ereksiyonu etkiler mi?

Büyük ölçüde kişilerin ereksiyon sorunu yaşamasına da neden olabilmektedir. Ereksiyon sorunu genel olarak yaygın bir yan etkisi olmamakla beraber varikosel olan kişilerde rastlanan bir etki olmaktadır. Varikosel ameliyatı ile birlikte kişilerin ereksiyon sorunu dair birçok soruna çözüm bulunması hedeflenmektedir.

Varikosel tekrarlar mı?

Kişilerde ameliyat sonrasında tekrardan aynı sorunun oluşmasının ihtimali çok düşüktür. Ancak ihtimal yok da denemez. Tekrarlanması yapılan ameliyatın kalitesine ve kişinin durumuna bağlı olarak değişmektedir. Tekrar oluşmaz şeklinde kesin bir yargı belirtmek zordur.

Varikosel kaç mm olursa ameliyat gerektirir?

Varikosel teşhisi konulması için en az 3 mm büyüklüğünde olması gerekmektedir. 3 mm den büyük varikoseller için ameliyat gerekmektedir. Aynı zamanda kişilerin rahatsızlığının tanısın konulması için de ideal boyut 3 mm olarak belirlenmiştir.

Varikosel cinselliği etkiler mi?

Kişilerin cinsel hayatını ve bu konuda olan özgüvenini belirli ölçülerde etkilemektedir. Fakat kişilerin cinsel hayatına olan etkisi herkes için aynı değildir. Kişilere olan yan etkisi bazı faktörlere göre de değişiklik göstermektedir. Elbette ki cinselliği etkiler ama etkisinin boyutu herkes için aynı değildir.

Varikosele ne iyi gelir?

Varikoselin büyüklüğüne göre uygulanan tedavi değişmektedir. Ancak en genel hali ile ameliyatı en ideal tedavi yöntemi olarak bilinmektedir. Hastalığın boyutuna göre tedavi yöntemi belirlenmektedir. Her kişiye uggulanan tedavi yöntemi aynı olmamakla beraber alınan sonuçlarda farklılık göstermektedir.

Varikosel ilaç tedavisi ile geçer mi?

Henüz tam nedeni bilinemeyen bir hastalık olmakla beraber farklı tedavi yöntemleri üzerinde araştırma yapılmaktadır. Ancak şuan için bir ilaç tedavisi uygulaması söz konusu değildir. Bu nedenle ameliyat gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. İlaç tedavisi uygulanmadığı için kişiler en etkili sonuç olarak ameliyata yönelmektedir.

Varikoselden kaç ay sonra hamile kalınır?

Tabi ki bu durumda oldukça değişkendir. Fakat ameliyat sonrasında hamile kalınması en az 3 aylık bir zaman dilimini kapsamaktadır. 6 aydan sonra da kontrol edilmeye başlanmasında bir sorun yoktur. Çok nadir olmakla beraber ameliyattan bir ay sonra dahi hamile kalanlar vardır.

İlginizi Çekebilir  Testis Ağrısı

Ameliyat şart mı?

Kişilerin hayatını olumsuz yönde etkilemesi durumunda ameliyat olması gerekmektedir. Özellikle bu nedenden dolayı baba olamayan kişilerin ameliyat olması önerilmektedir. Elbette ki zorunlu bir ameliyat değildir. Sadece kişilerin rahatsızlık duyması durumunda yapılmaktadır.

Ameliyat anestezisi nasıl olur?

Genel anestezi uygulanmaktadır. Veya kişilere spinal anestezi de uygulanabilmektedir. Tamamen hastanın durumuna bağlı olarak da değişmektedir. İki farklı yöntemden uygun olan tercih edilir.

Ameliyat ağrılı mıdır?

Ameliyat sırasında kişilerde ağrı olmaması için anestezi uygulanmaktadır. Bu nedenle ameliyat ağrılı değildir. Ameliyat sonrasında ise ağrı kesici verildiği için de süreç ağrısız şekilde geçirilmektedir. Fakat bu durum kişinin ağrı eşiğine de bağlıdır.

Varikosel ameliyatı başarı oranı kaçtır?

Ameliyattan alınan verim ve başarı oranına etki eden birçok detay vardır. Ancak genel olarak ameliyat sonrasında sorunları çözüme kavuşan sayısı oldukça fazladır. Bu nedenle de varikosel ameliyatı başarı oranı diğer yöntemlere nazaran daha fazla olmaktadır.

Varikosel ameliyatı başarısız olursa ne olur?

Yapılan ameliyatın başarısız olması durumunda doktor da onay verirse tekrarlanması söz konusu olabilir. Fakat başarısız olması durumunda doktorlar tarafından karar verilen farklı yöntemlerde uygulanabilir. Fakat genellikle ameliyat sonrası başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

Varikosel ameliyat edilmeli midir?

Elbette ki edilmesinde berhangi bir sorun yoktur. Kişilerin cinsel hayatını olumsuz yönde etkilemesi durumunda ameliyat edilmelidir. Veya büyük boyutlara ulaşması dahilinde de ameliyat gerekir.

Ameliyat kesin çözüm müdür?

Başarı oranı yüksek bir ameliyat olmakla beraber her zaman için %100 oranında başarı sağlaması söz konusu olmayabilir. Bu nedenle herkes için kesin çözüm şeklinde bir değerlendirme doğru olmamaktadır. Ameliyatın başarı oranı bazı etkenlere göre değişmektedir.

Ameliyat gecikirse ne olur?

Bu konuda uzmanlar net bir görüşe ulaşamamaktadır. Geç yapılması durumunda kişilerde hangi sorunlara neden olacağı konusunda net bir bilgi yoktur. Bu nedenle de gecikmesi durumunda hastalığın ilerleme  durumu bilinmemektedir.

Ameliyat kaç saat sürer?

Ameliyat süresi kişilere göre değişmektedir. Fakat en az 40 dakika en fazla ise 1.30 saat süren bir işlem olmaktadır. işlemin hangi tarafta görüldüğü veya sadece bir tarafta görülmesi işlemin süresini etkileyen önemli bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır.

Varikosel ameliyatı kaç günde iyileşir?

İyileşme süreci kişilerin ameliyat sonrası dikkatine bağlı olarak da değişmektedir. Ama ortalama 3 haftada kişiler eski sağlığını kavuşmakta ve iyileşme süreci tamamlanmaktadır. İyileşme sonlandıktan sonra herhangi bir şişlik ve benzeri sorunlar oluşmaz.

Varikosel ameliyatı nereden kesilir?

Ameliyat sırasında genellikle kasık bölgesinden kesilmektedir. İşlemin yapılabilmesi için en ideal ve uygun bölge olduğu için kısa kesikler açılarak ameliyat yapılmaktadır. Farklı bölgelerden kesiler açılmamaktadır. Elbette ki kişilere göre değişmektedir.

Ameliyat olmadan hamile kalınır mı?

Elbette ki ameliyat sonrasında kişilerde hamile kalınabilir. Ancak bu süre kişiden kişiye göre değişebilmektedir. Nazı kişiler  ay sonra hamile kalabildiği gibi kimilerinde bu süre 6 ay olabilmektedir. Ameliyat sonrasında hamile kalınma oranı çok yüksektir.

Ameliyat öncesi hazırlık nasıldır?

Hazırlık aşamasında gerekli olan testler yapılmaktadır. Testlere göre ise uygulanacak olan ameliyatın gidişatı belirlenmektedir. Ameliyat öncesinde kişilerin uygulaması gereken adımlar doktor tarafından aktarılmaktadır. Ameliyattan başarılı bir süreç elde edilmesi için ön hazırlık aşaması son derece önemlidir.

Ameliyat tehlikeli midir?

Ameliyatın kişiler üzerinde bir tehlikesi söz konusu değildir. Fakat kişilerin güvenilir ve alanında uzman kişiler den yardım alması potansiyel risklerin en aza indirilmesine yardımcı olacaktır. Ameliyat sonrasında kişilerde farklı bir sorun söz konusu olmamaktadır. Fakat beklenmedik bir durumla karşılaşan kişilerinde zaman kaybetmeden doktora başvurması gerekmektedir.

Varikosel ameliyatı zararları nelerdir?

Ameliyatın kişiler üzerinde zararı söz konusu değildir. Ancak bazı yan etkileri olsa dahi bu yan etkiler kişilerin sağlığını tehlikeye atacak detaylar değildir. Bu nedenle de ameliyatın zararından daha çok kişilere yararı söz konusu olmaktadır.

Varikosel ameliyatı ne zaman sonuç verir?

Sonuç verme süresi kişiden kişiye göre değişkendir. Ameliyattan 3 ay sonra gibi bir süreçten sonra sonuç alan kişilerde olmaktadır ancak 1 yıl sonra sonuç alan kişilerde olmaktadır. Varikosel ameliyatı sonucunu almak değişkenlik göstermektedir.