Penis Kırılması

penis kırılması nedir

Penis Kırılması

Penis Kırılması (Penis Fraktürü) Nedir?

Penis Kırılması, erkeklerin karşılaşabileceği sorunlardan biridir. Penis, erkeklerin üreme organıdır ve bazı durumlarda peniste sorunlar meydana gelebilir. Peniste meydana gelen sorunlar kişilerin hayati ve cinsel hayatını olumsuz etkileyecek noktalara kadar varabilmektedir.

Penis yapısı gereği kemik yoktur ancak bu kırılmanın gerçekleşmesi ile alakalı değildir. Penis te meydana gelen kırılma ereksiyon esnasında meydana gelmektedir ve ereksiyon anında kan dolması sonucunda eğer ağır bir travma alırsa bu kırılma gerçekleşir.

Penise uygulanan travmanın büyüklüğüne göre de meydana gelen yırtılma değişken olabilmektedir ve bunun sonucunda ise spongioz zarar görerek idrar yolu yaralanmasına kadar gitmektedir. Kişilerde meydana gelen kırılma alınan darbeye göre de değişiklik göstermektedir ve bazı penis kırılmalarında ameliyata gerek kalmadan tedavi uygulanabilmekte iken ileri boyutlara ulaşan kırılmalarda acil ameliyat gerekebilmektedir.

Yırtılmanın farklı nedenlerden oluşabileceği de önemli bir gerçektir ve kişiden kişiye göre de belirtileri değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle de 35-45 yaş arasında ki erkeklerde penis kırılması daha sık karşılaşılan bir sorun olmaktadır.

Ancak kırılma hakkında önemli bir bilgi ise sadece dik pozisyonda olan penislerde meydana gelmesidir yani erekte olmayan penislerde kırışma meydana gelmesi mümkün değildir. Bu nedenle de genellikle cinsel ilişki sırasında veya mastürbasyon sırasında daha çok karşılaşılan bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Genellikle kırılma sonucunda hastalar acile başvuru yapmaktadır. Ciddiye alınması gereken ve asla es geçilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Eğer peniste kırılma belirtileri görüyorsanız mutlaka bir doktora başvurmanız gerekir. Aksi taktirde acil müdahale edilmemesi durumunda ciddi sağlık sorunlarına davetiye çıkarmaktadır. Çok fazla beklemeden en yakın hastaneye başvurulmalıdır.

Penis Kırılmasının Belirtileri Nelerdir?

Kırılmanın farklı belirtileri olabilmektedir ve herkeste farklı belirtiler kendini gösterebilir. Öncelikle penis kırılması cinsel ilişki sırasında, zorlu pozisyonlarda, ereksiyon durumunda iken uygulanan bir travma ile meydana gelebilir. Bu anlarda peniste kırılmanın meydana geldiğini anlamak için birkaç farklı belirtisi olmaktadır.

İlk olarak özellikle de cinsel bir ilişki sırasında yaşanan ani ve açıklanmayan bir şekilde sertleşme kaybı yaşanması en önemli belirtilerinden biridir. Bunun yanı sıra kırılma esnasında meydana gelen bir kırılma sesi de en belirgin belirtileri olmaktadır. Penis kırılması sonucunda peniste şiddetli bir ağrı meydana gelmektedir ve kırılma meydana gelen bölgede kızarıklık, şişme, morluk gibi değişimler meydana gelmektedir. Son belirtiler ise penisten kan gelmesi ve idrara çıkma da zorluk yaşamaktır.

Eğer bu belirtilerden birine veya birkaçına sahipseniz mutlaka acilen bir ürolog doktoruna görünmenizde fayda vardır. Belirtiler ciddiye alınmadığı zaman daha farklı sonuçlar yaratabilmektedir. Penis kırılması belirtileri ciddiye alınması gereken bir rahatsızlığa işaret etmektedir. Kırılma sonucunda meydana gelen belirtiler ve kırılma esnasında çıkan ses peniste kırılmanın meydana geldiğinin en önemli belirtisidir.

Kırılma sonrasında ilk zamanlarda oluşan belirtiler ile tedavi edilmemesi durumunda sonraki belirtiler farklıdır. Çünkü tedavi edilmeyen kırılmalarda farklı sağlık sorunları da meydana gelmektedir. Kırılmanın belirtileri sizlere kırılmanın boyutu ve etkilediği noktalar hakkında detaylı bilgi vermemekle beraber aciliyeti konusunda önemli sinyaller vermektedir. Peniste meydana gelen kırılma sonrasında yaşadığınız tüm belirtileri ve şikayetleri doktora belirtmeniz gerekmektedir.

Penis Kırılması Tedavi Yöntemleri

Peniste meydana gelen kırılma tedavi edilebilmekte ve tekrardan eski işlevlerini yerine getirebilmektedir. Kişiler uygulanan tedavi sonrasında cinsel hayatlarında ve gündelik hayatlarında herhangi bir zorlukla karşılaşmamaktadır.

Penisin kırılmasından kaynaklı oluşan rahatsızlığın iyileşmesi için cerrahi işlemlerin yapılması önemlidir ve cerrahi müdahale gerektirmektedir. Tedavi öncesi doktorlar tarafından fiziksel  muayene yapılır ve gerekli testler ile de kırılma hakkında tüm detaylar elde edilir.

Yırtılma hakkında daha doğru bilgiye ulaşmak için penis içerisinde yer alan damarlara özel bir boya malzemesi enjekte edilmektedir. Problemin kesin olarak teşhisinde ki en etkili kontrol yöntemidir. Diğer bir yöntem ise ses dalgaları verilerek penisin iç sesini dinlemek ve ek olarak da ultrason gerekmektedir. Elbette ki kırılmanın hangi durumlarda oluştuğuna göre de tedavi yöntemleri değişiklik göstermektedir. Genellikle ilişki sırasında zorlanmalarda, mastürbasyon sırasında oluşan yırtılmalar için ameliyat uygulanmaktadır.

Operasyon esnasında biriken kanın giderilmesi ve damarlarda olan kanamanın giderilmesi için işlemler yapılmaktadır. Son olarak yapılan kesiler sayesinde peniste meydana gelen kesilerin giderilmesi sağlanır. Tedavi süreci kişiden kişiye göre değişmekle beraber genellikle tüm tedavi işlemleri bu şekilde uygulanmaktadır. Tedavi kesin sonuç vererek sağlıklı şekilde hayatlarına devam edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  İdrar Kaçırma

Burada önemli detay ise belirtilerin oluşmaya başladığı zaman mümkün olan en kısa süre içerisinde doktora başvurulmasıdır çünkü erken teşhis ve müdahale oldukça önemlidir. Uygulanan tedavi yöntemleri sırasında kişilere anestezi uygulaması yapılmaktadır ve bir süre hastanede takip altında kalması daha faydalı olmaktadır. Kişilerde bir risk kalmaması için özenli bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Penis kırılmasının Nedenleri Nelerdir?

Birkaç farklı nedenden dolayı peniste kırılma meydana gelebilir. Penis sadece belirli durumlarda sertleşen bir organ olmakla beraber, sert formunda olduğu zaman kolaylıkla zarar görebilmektedir. Bu nedenle de erekte olunduğu zamanlarda ve penisin en dik formuna geldiği zaman olası dış etkenlere karşı en savunmasız olduğu zamanlardır. Peniste oluşan kırılmalar nadiren gerçekleşen ve genellikle cinsel ilişki sırasında meydana gelen vakaladır. Tek bir nedene bağlı olarak gelişen bir durum kesinlikle değildir.

İlk olarak zorlu bir cinsel ilişki penisin yırtılmasına neden olabilir erkeğin zorlandığı bir pozisyonda yapılan cinsel ilişki peniste yırtılmaya sebep olabilmektedir. İlişki sırasında penis kadının kemiğine çarpması durumunda da kırılma olması ihtimali oldukça yüksektir. Kadının üst pozisyonda olması veya erkeğin tam erekte olmadan cinsel ilişki içerisinde olması da kırılmayı tetikleyen önemli birer detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Peniste yaşanan kırılmaların birçoğu cinsel ilişki sırasında meydana gelmektedir. Fakat cinsel ilişki haricinde oluşan kırılmalarda vardır.

Yataktan düşme sonucunda da oluşabilmektedir. Yataktan penisin üzerine sert bir düşüş kırılmanın en büyük nedenlerinden biri olmaktadır. Aynı zamanda penise sert bir travma gelmesi sonucu da kırılmalar meydana gelmektedir.

Mastürbasyon sırasında da kırılmalar meydana gelmektedir. Bunun için tam olarak erekte olmadan bir cinsel ilişkiye girilmemesi önerilmektedir. Temel nedenlere bakıldığı zaman tek bir etken etrafında şekillendiğini görmek mümkündür. Çünkü penis erekte olduğu zaman daha fazla zarar görme riskine sahip olmaktadır. Kırılmaların cinsel ilişki sırasında meydana geldiğini söylemek yanlış bir bilgi olmayacaktır. Sadece bu durumlarda daha dikkatli olunmalı ve cinsel birliktelik sırasında fazla zorlayıcı, penisi tehlikeye atan pozisyonlardan kaçınılmalıdır.

Penis Kırılır Mı?

Halk arasında yanlış bilinen algılardan biri de penisin kırılmayacağı üzerine olmaktadır. Her ne kadar kemikli bir formda olmasa da erkekler için çok hassas bir organdır ve penisin zorlanması, travma yaşaması gibi durumlarda peniste kırılma meydana gelmektedir. Elbette ki kırılma işlemi durduk yere gerçekleşen bir olay değildir.

Penisin erekte olması sonucunda penise alınan bir darbe sonrası gerçekleşmektedir. Gerçekleşirken bir patlama sesi veya kırılma sesi şeklinde kendini belli etmektedir. Her ne kadar penis kırılmaz şeklinde bir algı mevcut ise de bu yanlıştır. Peniste kırılabilen ve bu kırılma sonrası acil önlem alınması gereken bir durumdur.

Penisin kırılması çok nadir karşılaşılan bir olay olduğu için halk arasında fazla bilinen bir sağlık sorunu değildir. Zaten penis erekte olmamış formu ile kırılmaya müsait değildir ve erekte olmamış penisin kırılması da pek mümkün değildir.

Penisin erekte halinde iken kırılması için gerçekten acı verici bir darbe almış olması gerekir. Üzerine düşmek veya üzerine bir şey düşmesi şeklinde örnek verilebilir. Böyle durumlar ile nadir karşılaşıldığı için penis kırılması halk arasında çok bilinen bir rahatsızlık olmamaktadır ve bu sorunun ciddiyeti de pek kavranmamaktadır.

Kırılma sonrası tedavi yöntemleri de mevcuttur. Penis kırılmaları genellikle cinsel ilişki esnasında meydana gelmekte olup ancak başka nedenlere bağlı olarak da meydana gelebilecek önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Kırılma esnasında veya hemen sonrasında çok büyük bir ağrı hissi oluşması kendini belli eden en büyük belirtisi olmaktadır.

Penis kırılması veya fraktürü gerçek bir kırılma mıdır?

Elbette ki kol veya bacak kırılması gibi kemiklerde meydana gelen bir sorun değildir. Bu nedenle de gerçek bir kırılma mı olduğu her zaman için merak edilmektedir. Penis içerisinde yer alan ince ve sünger formunda bir yapının zarar görmesi sonucunda kendini belli etmektedir. Aynı zamanda peniste meydana gelen kırılma sonucunda idrar yolu da büyük oranda zarar görmektedir.

Fiziksel bir kırılmadan ziyade oluşan baskı sonucunda kanın yanlış şekilde dağılması veya birikmesi nedeni ile oluşmaktadır. Penisin sertleşmesini sağlayan kan normal ve olması gerektiği şekilde dağılmadığı zamanlarda ise sertleşme gerçekleşmez ve kırılma adı verilen olay gerçekleşir. Eğer söz konusu kırılma gerçekleştiği zaman doktora danışılmaz ise sorun giderek büyümekte ve idrar yolu sorununa kadar dönüşebilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Erkek İnfertilitesi

Acil ve tıbbi müdahale gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle de kırılma gerçek bir kırılma olsa da olmasa da doktor ve tedavi gerektiren bir süreçtir. Çünkü kırılma sonucunda kişilerde gerçek bir ağrı, erekte olma sorunu, idrar yolu sorunu gibi ciddi süreçler ortaya çıkmaktadır. Çok ciddi sorunlara neden olabileceği için gerçek bir kırılma şeklinde de ifade edilebilir ancak vücudumuzda meydana gelen kol veya bacak kırılması ile de aynı olmamaktadır. Ancak gerçek bir kırılma kadar önemli ve acilen tedavi edilmemesi durumunda daha büyük sorunlara neden olabilecek kadar ciddi bir sağlık sorunudur.

Penis fraktürü için risk faktörleri nelerdir?

Öncelikle yanlış cinsel ilişki pozisyonu ve yanlış mastürbasyon yapmak kırılmanın gerçekleşmesinde ki en önemli risk faktörleri olmaktadır. Öncelikle tam erekte olmadan cinsel ilişkiye girmek kırılmanın en temel noktasıdır. Bu yüzden de mutlaka tam erekte olduktan sonra cinsel birleşmenin gerçekleşmesi gerekir. Aksi taktirde kırılmanın gerçekleşmesi oranı daha da artmaktadır.

Diğer önemli bir risk ise erkek için zorlayıcı pozisyonda gerçekleşen cinsel ilişkidir. En riskli pozisyon kadının üstte olduğu pozisyondur. Bu noktada penisin kadının kemiğine sert şekilde çarpması sonrasında kırılmanın gerçekleşmesi kaçınılmazdır. Aynı zamanda alışılmışın dışında ve daha önce denenmemiş seks pozisyonları sırasında kişiler zorluk çekebilmektedir ve elbette ki bu durumdan penis zarar görebilmektedir. Penis için zorluk  düzeyi yüksek olan pozisyonlar penisin kırılmasında ki en temel faktörlerin başında gelmektedir.

Mastürbasyon sırasında da çok sert bir şekilde davranılması penisin kırılmasını tetikleyen en büyük risk faktörlerinden biridir. Çünkü penis en dik formunda olmaktadır yani kırılmanın oluşabileceği bir durumdadır. Bu nedenle de mastürbasyon sırasında da kırılmanın gerçekleşebileceği bilincine sahip olunmalıdır. Bunu yanı sıra erekte olunması durumunda penise gelebilecek darbelerden de kaçınmak önemlidir.

Kırılma sadece ereksiyon olunan zamanlarda gerçekleşen bir durumdur. Yani kişide durup dururken bir kırılma meydana gelmesi söz konusu değildir. Penis de meydana gelen kırılmanın en temelde risk faktörleri bu kapsamda yer almaktadır. Bunun dışında ki etkenler peniste kırılma olasılığı taşımamaktadır ya da bu faktörler kadar etkili değildir.

Penis fraktürünün teşhisi nasıl konur?

Kişilerde penis yırtılması olup olmadığını anlamak için ilk aşamada birçok test ve muayene edilmesi gerekmektedir. Peniste oluşan her ağrı yırtılmanın belirtisi olmayabilir. Bu nedenle de ilk aşamada ürolog doktorları tarafından fiziksel ve el ile bir muayene işlemi gerçekleşir. Fiziksel muayene sonrasında gerçekten bir sorun görülmesi durumunda daha net anlaşılması için testlere geçilmektedir.

Penis kırılması teşhisi koyulması için öncelikle peniste yer alan damarlara boya içeren bir sıvı enjekte edilmektedir ve aynı zamanda ses dalgaları gönderilerek penisin sesi dinlenmektedir. Bu tekniklerde bir sorun veya kırılma olması durumunda gerekli olan tedaviye başlanmaktadır. Bu testlere ek olarak ultrason da çekilmektedir.

Teşhisin tam olarak koyulabilesi için birkaç testin de peniste kırılma meydana geldiğini göstermesi gerekir. Hastalar mevcut şikâyetleri dile getirmesinin ardından farklı rahatsızlıklardan olup olmadığını anlamak ve doğru teşhis için tüm testlerin kırılma olduğunu net şekilde göstermesi gerekir. Bu sayede teşhis konulmaktadır.

Penis fraktürünün komplikasyonları (olumsuzlukları) nelerdir?

Peniste meydana gelen kırılma çok hafif boyutlarda ve ameliyat olmadan tedavi edilecek derecede ise doktorlar ameliyat önermez. Ancak ciddi oranda bir sorun var ise ve kırılmanın boyutu oldukça büyük olması durumunda mutlaka ameliyat gerekmektedir.

Peniste oluşan sorunun ameliyat edilerek çözüme kavuşturulmadığı durumlarda büyük komplikasyonların gelişmesi çok yakındır. Bu nedenle gerekli tedavinin hemen uygulanmaması durumunda kişilerde oluşabilecek sorunlardan ilki peniste plak oluşumudur. Diğer yaygın olarak gelişen sorun ise peniste meydana gelen eğrilik ve şekil bozukluklarıdır.

Erkeklerde yaygın olarak görülen önemli sorunlardan biri de sertleşme sorunu ve iktidarsızlıktır. Kişilerin hayatını ve cinsel yaşamını olumsuz yönde etkileyecek bir faktör olmaktadır. Eğer kişi kırılmadan çok sonra doktor gitti ise bu süreçte idrar yollarında da komplikasyonların gelişmektedir. Üretra adı verilen bölgenin zarar görmesi durumunda bu bölgede darlaşma sorunu da yaşanmaktadır.

Genel olarak ciddi bir sağlık sorunudur ve tedavi olmaması durumunda daha büyük sorunlara neden olabilmektedir. Penisin kırılması dolayısı ile komplikasyonların oluşumunu engellemek adını doktorlar tarafından en uygun tedavi yöntemi belirlenmekte ve en kısa sürede uygulanmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Erkek İnfertilitesi

Penis fraktüründe tedavi nasıldır, neler yapılır?

Öncelikle bu noktada testlerde ortaya çıkan sonuca göre bir tedavi uygulanmaktadır. Kişilerde oluşan kırılma ve zararı farklı olabilir bu nedenle de tedavi kişide oluşturduğu sorunlara yönelik olmaktadır. eğer sadece hafif şişlik ve morluk var ise cerrahi müdahale uygulanmamaktadır.Tedavi ile birlikte kişilerin eski sağlığına kavuşması ve penisinde herhangi bir sorun oluşmaması veya sonrası komplikasyonların önlenmesi hedeflenmektedir. Penisin kırılması acil müdahale gerektirdiği için cerrahi müdahale şarttır. En erken şekilde uygulanan tedavide kişilerde meydana gelebilecek kalıcı hasarların önüne geçilmektedir. Kısa sürede müdahale edilmeyen durumlarda kişilerde kalıcı hasarlar meydana gelmektedir.

Tedavide ki temel amaç kişilerin ereksiyon faaliyetlerini tekrardan kazanmasını hedeflemek ve aynı zamanda idrar ile ilgili fonksiyonların korunmasını sağlamaktır. Tedavinin ilk aşamasında kişilere antibiyotik uygulaması yapılmakta ve hastalara damar yolu açılmaktadır.

Yırtılan bölgenin dikilmesi için genel anestezi veya spinal anestezi uygulanmaktadır. Ve cilt altında oluşan kanlar temizlenerek normal haline döndürülür. Eğer idrar yolunda sorun olmuş ise ameliyat ile düzeltilmesi sağlanır. En son penis bandaj yardımı ile sarılarak işleme son verilmektedir. Tabi bu noktada en önemli olan kişilere uygun adımlar ile bir tedavi yöntemi belirlenerek doğru şekilde uygulanmasıdır.

Zorlu Cinsel İlişkilerde Penis Kırılma Riski

Penis kırılması olayında ki en temel sebeplerden biri olan zorlu cinsel ilişkiler penisin kırılmasına neden olmaktadır. Zorlayıcı cinsel pozisyonlar da penisin kırılması ihtimali çok daha fazla olmaktadır. Özellikle penisin çok sert olduğu durumlarda zorlayıcı pozisyonlar esnasında penis kadınlarda bulunan pelvik kemiğine çarpma ihtimali oldukça yüksektir.

Çok zorlayıcı ve farklı cinsel pozisyonlarda kişilerin zorlanmasına neden olabilmektedir. Bu noktada kadının üstte olduğu pozisyonlar penise zarar verebilmektedir. Özellikle sert bir darbe şeklinde penise bir müdahale olursa kaçınılmaz olarak peniste kırılma oluşmaktadır.

Zorlu cinsel ilişkilerin yanı sıra dik penis üzerine yanlışlıkla bir darbe alınması veya düşmek de penis kırılmasının riskini artıran önemli detaylardan biri olmaktadır. Penis kırılması riski zorlayıcı cinsel pozisyonlarda çok yüksek olduğu gibi mastürbasyon yapılması durumunda da açığa çıkmaktadır. Bu nedenle cinsel birliktelikleri içeren ereksiyon durumlarında kişiler dik yapıda ki penisine darbe almamak konusunda fazlasıyla dikkatli olmalıdır.

Penis kırılmaları sonucunda kişilerin cinsel hayatlarında önemli değişiklikler olabilir. Kişiler cinsel hayatlarına sağlıklı bir şekilde devam etmek istemeleri durumunda penisinde oluşan belirtilere önem vermelidir. Aksi taktirde kişilerde kalıcı izler bırakmakta ve kısa sürede tedavi edilmez ise kişilerde ereksiyon ve iktidarsızlık gibi önemli sorunlar oluşmaktadır.

Penis Kırılması Tedavi Fiyatları 2024

Tedavi söz konusu olduğu zaman penis kırılması tedavi fiyatları kişiden kişiye göre değişmektedir. Çünkü kişilerde meydana gelen kırılmanın boyutu ve kırılmanın farklı hangi bölgeleri de etkilediği uygulanacak tedavi yöntemini değiştirmektedir.

Tedavi yönteminin değişmesinin ardından fiyatlarda bu oranda belirlenmektedir. Öncelikle ameliyatın veya tedavinin hangi hastanede gerçekleşeceği fiyatlar için önemlidir. Tam teçhizatlı bir hastanede yapılan tedavi fiyatları çok farklı olmaktadır. Bunun  yanı sıra doktor tercihi de fiyatlara etki eden önemli bir faktördür. Çünkü doktorun sahip olduğu deneyim ve bilgisi yapılacak olan tedavinin bazı noktalarında kritik önem taşımaktadır. Doktor ve hastane tercihi fiyatların şekillenmesinde ki en temel ve önemli ayrıntı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kaliteli bir sağlık hizmeti almak standart bir hizmete oranla daha pahalı olmaktadır.

Peniste meydana gelen kırılma için uygulanacak testler ve tedavi yöntemi kişilerde meydana gelen hasara göre şekillenmektedir. Eğer çok bir işlem yapılmasına gerek duyulmaması durumunda gayet uygun fiyatlardan tedavi uygulanmaktadır. Kişilerin penisinde ki kırılma idrar yolu dahil birçok noktayı etkilemesi durumunda ise yapılacak operasyon ve operasyonun süresi de değişmektedir.

Tüm bu noktalara dayanarak fiyatların kişilerin sağlık sorununun boyutuna göre değiştiğini söylemek mümkündür. En doğru tedavi ve tedavi fiyatını doktor belirtebilir. Çünkü kişilerin testleri yapılmadan uygulanacak tedavi yöntemi kararlaştırılamaz. Bu nedenle de net bir fiyat belirtilmesi güçtür.

Penis kırılması tedavisi hakkında daha kapsamlı bilgi almak ve tedavi fiyatları hakkında net bilgi almak için alanında uzman doktorların yer aldığı hastanelere danışabilirsiniz. Penis kırılması tedavisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.