Penise Şok Dalga Tedavisi

penise şok dalga tedavisi

Penise Şok Dalga Tedavisi

Penise Şok Dalga Tedavisi Nedir?

Penise Şok Dalga Tedavisi, yüksek basınçlı ses dalgaları kullanılarak uygulanan sertlik tedavisidir. Sertleşme sorunu erkekler arasında yaygın görünen bir durumdur. Geçici ve kalıcı olabilir. Sağlıklı bir cinsel hayatın olması ve gereken hazzın alınabilmesi için sertlik oranının belirli bir değere ulaşması gerekir. Son yıllarda sertleşmeye uygulanan altın standartlara ulaşmış bir tedavi yöntemidir.

Penise Şok Dalga Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Diyabet, prostat ve hormon bozukluğu olan kişilerde cinsel ilişki sırasında sertleşme sorunu yaşanır. Genel sağlık durumu yerinde olan ve cerrahi operasyon geçirmesine gerek kalmayan kişilerin penise şok dalga tedavisi uygulanır. Yaş ilerleyen ve şok tedavisinden cevap alınamayacak kişilere cerrahi operasyon ile protez tedavisi uygulanır. Erektil disfonksiyon bozukluğu olan ve peyroni hastalığı yaşayan kişiler bu işlem için uygundur.

ESWT Dalga Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Yüksek ses dalgalarından oluşan enerjinin özel bir cihaz yardımı ile penise verilmesi ile uygulanır. Ortalama 20 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Penisin 5 farklı bölgesine uygulanır. İşlem sayesinde peniste bulunan damar yapılarının artırılması sağlanır. Artan damar sayısı ile kalıcı sertlik sağlanır. Hastalar için ağrısız ve konforlu bir uygulamadır. Tedavi sonucunda sağlıklı ve doyurucu cinsel hayata sahip olabilirsiniz. Bu nedenle hastane ve hekim seçiminde dikkatli olmalısınız.

şok dalga tedavisi

İşleme başlamadan önce penis bölgesinde odaklar belirlenir. Bu odaklar penis arterinin çevresinde olmalıdır. Aksi halde tedaviden beklenen başarı oranı yakalanamaz. Üroloji uzmanları penis anatomisini en detaylı bilen doktorlardır.

Alanın uzmanlaşmış ve daha önceden ESWT tedavisi uygulayan hekimler tercih etmek her zaman avantaj sağlar. Uzman hekimler hastaların ihtiyaçlarını net bir şekilde belirler ve doğru tedavi yöntemini uygular

Uygulama Ne Kadar Sürüyor?

Uygulama süresi sorunun derecesine göre değişiklik gösterir. Bi seans ortalama 20 dakika sürer. Ancak ileri derecede damar ve sertleşme sorunu olan kişilere daha uzun süren seanslar uygulanır.Bazı hekimler hastanın durumuna göre seans sayısını artırırken uygulama süresini kısaltabilir. Bu nedenle işlem süresini en doğru şekilde doktor belirler. Gereken fiziki muayene uygulanır. Penisin damar yapısı incelenir ve damarlaşma ihtiyacı tespit edilir. Yapılan tespit neticesinde işlem süresine karar verilir. Hastaya özel olarak planlanması gereken bir yöntem olduğu için tedavi süresini doktor hastanın genel durumuna bakarak belirler.

Penise Şok Dalga Tedavi Sonrası

Tedavi sonrasında uygulanacak özel bir durum söz konusu değildir. İşlem etkisinin zarar görmemesi için ilk 24 saat penis bölgesine su değdirilmemelidir.  İşlemden hemen sonra cinsel ilişkiye gidilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar doktor onayı olmadan kullanılmamalıdır. Alkol ve sigara gibi damar sağlığına ve kan dolaşım sistemine zarar veren maddeler kullanılmamalıdır. İki seans arası doktor tarafından belirlenir. Bir sonraki seansa mutlaka gününde gelinmelidir.

ESWT Tedavisi Neden Tercih Ediliyor?

ESWT tedavisi hasta vücuduna herhangi girişimi olmayan bir tedavi yöntemidir. Bu nedenle işlem sonrasında bir iyileşme süreci gerektirmez.  Hastalar tedavi sonrasında iş ve gündelik hayatlarına devam edebilir. İstirahat gerektirmez.

Tedavi ve hasta uyumu çok kolay bir şekilde yakalanabilir. Dalga tedavisi hastalar ve hekimler için avantajlı bir işlem olduğu için sık sık tercih edilen bir yöntemdir. Başarı oranı da çok yüksektir. İnvaziv girişim gerektirmeden tedavi imkânı sağladığı için hastalara ilk seçenek olarak sunulur.

ESWT Dalga Tedavisinin Herhangi Bir Yan Etkisi Var Mıdır?

Yapılan araştırmalar sonucunda daha önce dalga tedavisi gören kişilerde işleme bağlı herhangi bir yan etki görülmediği kanıtlanmıştır. Ses dalgalarını cilt altına ileten ve damar yapılaşmasını artıran bir uygulama olduğu için dokulara zararı yoktur. Alerjik reaksiyon oluşturabilecek bir ilaç kullanılmaz. Son yıllarda uygulanan en güvenilir tedavi yöntemidir. Farklı hastalıkların tedavisinde de gönül rahatlığı ile tercih edilen bir işlemdir.

Kimler ESWT İçin Uygun Aday Değildir?

Böbrek taşı düşürme gibi tedavilerde de kullanılan bir yöntemdir. Yan etkisi olmasa bile bazı özel durumu olan hastalara uygulanması tavsiye edilmez. Hamileler, kanser tedavisi i gören kişiler, lohusalar, açık yarası bulunan kişiler, iltihap sorunu olan ve enfeksiyon oranı yüksek olanlar, damar tıkanıklığı tespit edilenler ve sinir sistemi sorunu olan kişilere tavsiye edilmez.

Daha önce cerrahi operasyon geçiren ve vücudunda metal protezi olan hastaların protez bulunan bölgelerine direkt olarak uygulanması tavsiye edilmez. Penise şok tedavisi uygulanabilmesi için doktorun gereken muayeneyi tamamladıktan sonra izin vermesi gereklidir.

ESWT Tedavisinde Kullanılan Şok Dalgaları Vücuda Zarar Verir Mi?

Kalp ve böbrek rahatsızlıklarının tedavisinde uzun yıllardır kullanılan güvenilir bir yöntemdir. Koroner arter üzerinde yapılan incelemeler sonucunda kan akımı artışını sağladığı ve kanlanmanın artması nedeni ile başarı sağladığı gözlenmiştir.

Penis arteri ve penis dokusunun yeterli kanlanması için uygulanan bir işlemdir. Hastanın üzerinde işlem öncesinde gereken analizin yapılması ve doğru uygulama düzenlenmesi ile zararı olmadığı gözlenmiştir. Tedavinin uzun dönem etkileri görülmediği için doktor onayı olmayan kişiler bu işlemi yaptırmamalıdır.

Hasta Acı, Ağrı, Sızı Hissediyor Mu?

İşlem sırasında cilt dokusu üzerinde herhangi bir kesi atılmaz ve doku bütünlüğü bozulmaz. Dokulara zarar verilmediği için ağrı ve acı hissi oluşmaz. Bu nedenle işlem için anesteziye gerek duyulmaz. Panik atak rahatsızlığı olan ve acı eşiği çok düşük olan kişiler uygulama öncesinde doktorlarına danışarak gerekli bilgileri işlem öncesinde almalıdır. Ağrısız ve acısız bir işlem olduğu için sık uygulanan bir tedavi yöntemidir. Ereksiyon sorunu yaşayan kişilerin gönül rahatlığı ile tercih edeceği bir işlemdir.

Şok Dalga Tedavisi Nedir?

Ses dalgalarından elde edilen yüksek basıncın özel aplikatör yardımı ile vücudun istenilen alanlarına odaklanması işlemine şok tedavisi denir. Farklı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Yeterli seans sayısında uygulandığı sürece kalıcı onarım sağlar. Dokuların yeterli kanlanması kalıcı olarak iyileşmeyi sağlar. Hedef dokulara yeterli kan yani oksijenin taşınmasıdır.

Şok Dalga(ESWT) Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Koroner arter hastalıklarında, kalp dokusunun zarar gördüğü durumlarda, böbrek taşı düşürmelerinde ve ereksiyon sorununun yaşandığı durumlarda kullanılır. İşlem süresinde ortalama 1500 adet şok uygulaması yapılır. Bu sayede damar yapısında bulunan hasarlar yok edilir ve damarın yeterli oranda kanlanması sağlanır.

Son yıllarda en sık iktidarsızlık sorunları için tercih edilen bir uygulamadır. Topuk dikeni, tenisçi, golfçü dirseği ve omuz tenditi rahatsızlıklarında önerilir. Dalga tedavisi gören hastaların tamamına yakınında ereksiyon sorununun çözüldüğü görülmüştür.

Şok Dalga(ESWT) Ereksiyon Güçlüğünün Tedavisinde Nasıl Kullanılır?

Ereksiyon güçlüğü erkeklerin fizyolojik ve psikolojik olarak zarar görmesine neden olan ciddi bir rahatsızlıktır. Cinsel yaşam genel vücut sağlığının sürdürülmesi ve hormon sistemlerinin yeterli çalışması için gerekli olan bir durumdur. Ereksiyon sorunu olan erkeklerde sağlıklı bir cinsel hayat beklenemez. Aplikatör ile ayarlanan basınçlı enerji penisin 5 ya da 6 farklı bölgesine aktarılır. İşlemden hemen sonra bu alanlarda kan akışı gözlenir.

Sık Sorulan Sorular

Şok Dalga (ESWT) Tedavisinde Ağrı Hissedilir Mi?

Ağrı ve acı hissinin oluştuğu bir yöntem değildir. Cilt iççine bir girişimde bulunulmaz. Bu nedenle ağrı ve acı duyulmaz. Kısa sürede özel aplikatör ile uygulanır.

Kaç Seans Sürer?

Ereksiyon sorununun derecesine göre seans sayısı belirlenir. Ortalama 6 seans sonunda kalıcı başarı elde edilir. Ancak işlemden 1 sene sonra tekrar ereksiyon problemi ortaya çıkabilir. Böyle durumlarda ek seans uygulanması gerekir.

Ereksiyon sorunu psikolojik nedenlerden kaynaklanabilir. Böyle durumlarda tedavinin kalıcılığı kişinin ruh haline bağlıdır. Fizyolojik ve damar rahatsızlığı ola kişilerde kalıcı başarı uygulanır. Fizyolojik nedenli ereksiyon problemlerinin ilaçç gerektirmeyen kalıcı çözümüdür.

ESWT Dalga Tedavisinin Başarı Oranları Nelerdir?

Ereksiyon tedavisinde bu yöntemin kullanılması çok eski zamanlara dayanmaz. Bu nedenle başarı oranları hakkında net sonuçlar vermek mümkün olmayabilir. Tedavi uygulanan hastalar üzerinde yapılan araştırmalar soncunda başarı oranı %80-90 olarak belirlenmiştir. Ağrılı peyroni tedavisinde çok etkili olduğu görülmüştür.

Şok Dalga(ESWT) Tedavisi Hangi Hastalarda Kullanılamaz?

Yaşı ilerleyen ve ereksiyon sorunu çok ciddi boyutlara ulaşan hastalarda bu tedavi uygulanmaz. Böyle vakalarda cerrahi destekli protez ameliyatı önerilir. Bunun yanı sıra kan dolaşım bozukluğu olan, kanser rahatsızlığı görülen, prostat tespit edilen ve kalp rahatsızlığı ciddi boyuta ulaşan hastalara tavsiye edilmez.

Şok Dalga Tedavisi Zararı Var Mıdır?

Halk arasında radyasyon kaynaklı cihazlar kullanıldığı bilgisi dolaşmaktadır. İşlem için tercih edilen yöntem tamamen ses dalgalarının yaydığı enerjidir. Bu enerjinin vücuda yan etkisi bulunmamaktadır.

Doktorlar komplikasyon oranını en aza indirmek için hastaları belirli değerlendirmeden geçirerek işleme karar verir. İşlem için uygun olmayan hastalara yapıldığında bazı yan etkiler oluşabilir. Bu nedenle heim ve hastane seçimi büyük önem taşır. Özel sağlık kuruluşlarında kar elde etmek için gerek olmayan işlemler yapılabilir.

Şok Dalga Tedavisi Avantajları Nelerdir?

Başarılı ve yeni teknolojiye sahip cihaz ile uygulanan dalga tedavisi avantajları çok fazladır. Tedavinin sağladığı avantajları sıralayacak olursak;

  • İşlem sonrasında hastane yatışı gerektirmez ve kişi aynı gün hayatına devam edebilir.
  • Herhangi bir anestezi kullanılmasına gerek yoktur. Bu sayede işlem maliyeti diğer tedavi yöntemlerine göre azdır.
  • İşle sırasında ağrı ve acı hissi oluşmaz.
  • Yan etki oluşturabilecek ilaçların kullanılmasını engeller.

Penisin damar yapısı çok farklı ve fazladır. Bu nedenle damar sorunları kaynaklı sertleşme sorunu görülür. Şok tedavisi damar yapılarını düzenler ve kanama kontrolünü sağlar. Bu avantajların yanında damar genişlemesi gibi durumlarda spermlerin ölmesin de engeller.

Şok Dalga Tedavisi Fiyatları 2024

İşlem fiyatları tedavinin düzenlendiği kliniğe ve hastaneye göre değişiklik gösterir. Cerrahi bir operasyon olmadığı için üroloji hekimlerin kliniklerinde de yapılmaktadır. Ancak sağlıklı ve başarı oranı yüksek işlem için donanımlı hastanelerin seçilmesi gerekir.

Kullanılan cihazın markası, seans süresi, seans sayısı, hekimin bu alandaki ünü ve hekimin işlem ücretleri dikkate alınarak penise şok dalga tedavisi fiyatları 2024 belirlenir. Penise şok dalga tedavisi fiyatları 2024 hakkında bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.